Themes - Hello Elementor - en to ja_JP translation catalogue (135 entries)

note: Description of the theme
en: Hello Elementor is a lightweight and minimalist WordPress theme that was built specifically to work seamlessly with the Elementor site builder plugin. The theme is free, open-source, and designed for users who want a flexible, easy-to-use, and customizable website. The theme, which is optimized for performance, provides a solid foundation for users to build their own unique designs using the Elementor drag-and-drop site builder. Its simplicity and flexibility make it a great choice for both beginners and experienced Web Creators.
ja_JP: Hello Elementor は、Elementor サイトビルダープラグインとシームレスに動作するように特別に構築された、軽量でミニマルな WordPress テーマです。このテーマは無料のオープンソースで、柔軟で使いやすく、カスタマイズ可能なサイトを求めるユーザー向けに設計されています。パフォーマンスが最適化されたテーマは、Elementor のドラッグアンドドロップサイトビルダーを使用してユーザーが独自のデザインを構築するための強固な基盤を提供します。そのシンプルさと柔軟性により、初心者にも経験豊富な Web クリエイターにも最適です。

en: Connect any website to automated Email & SMS workflows in a click with Send.
ja_JP: Send を利用して、クリック一つであらゆるウェブサイトを自動メールと SMS 配信ワークフローに連携する。

en: Send
ja_JP: 送信

en: Add New
ja_JP: 新しく追加

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Add mega menus, search bars, login buttons and more with Elementor Pro.
ja_JP: Elementor Pro でメガメニュー、検索バー、ログインボタンとその他を追加する。

en: Create custom headers
ja_JP: カスタムヘッダーを作成

en: Adjust your footer to include contact forms, sitemaps and more with Elementor Pro.
ja_JP: Elementor Pro でコンタクトフォーム、サイトマップとその他を含むように、フッターを調整する。

en: Create custom footers
ja_JP: カスタムフッターを作成

en: Settings must be an array
ja_JP: 設定は配列でなければなりません

en: Role Manager
ja_JP: 役割の管理者

en: Customs Attribute
ja_JP: カスタム属性

en: Form Integrations
ja_JP: フォーム連携

en: Form Submission
ja_JP: フォーム送信

en: Collaborative Notes
ja_JP: 共同メモ

en: E-commerce Features
ja_JP: E- コマース機能

en: Custom Code & CSS
ja_JP: カスタムコード & CSS

en: Popup Builder
ja_JP: ポップアップビルダー

en: Get complete design flexibility for your website with Elementor Pro’s advanced tools and premium features.
ja_JP: Elementor Pro の高度なツールとプレミアム機能でウェブサイトに完全に設計の柔軟性を得る。

en: Bring your vision to life
ja_JP: ビジョンを形に

en: Let's Go
ja_JP: さあ、始めましょう

en: Boost creativity with Elementor AI. Craft & enhance copy, create custom CSS & Code, and generate images to elevate your website.
ja_JP: Elementor AI で発想力をブースト。構築 & コーピを向上し、カスタム CSS & コードを作成して、あなたのウェブサイトを引き上げる画像を生成する。

en: Install
ja_JP: インストール

en: Try Image Optimizer for free
ja_JP: 無料で画像オプティマイザーを試す

en: Improve Speed.
ja_JP: スピードを向上。

en: Reduce Size.
ja_JP: サイズを縮小。

en: Optimize Images.
ja_JP: 画像を最適化。

en: Elementor Image Optimizer
ja_JP: Elementor 画像のオプティマイザー

en: Upgrade now
ja_JP: 今すぐアップグレード

en: Unlock the theme builder, popup builder, 100+ widgets and more advanced tools to take your website to the next level.
ja_JP: テーマビルダー、ポップアップビルダー、100 以上のウィジェットとその他の高度なツールのロックを解除して、あなたのウェブサイトを次の段階へ引き上げる。

en: Go Pro, Go Limitless
ja_JP: プロを使用して、制限を超える

en: Welcome to Hello Theme—a lightweight, blank canvas designed to integrate seamlessly with Elementor, the most popular, no-code visual website builder. By installing and activating Elementor, you'll unlock the power to craft a professional website with advanced features and functionalities.
ja_JP: Hello テーマへようこそ — もっとも人気のあるノーコードのビジュアルウェブサイトビルダー Elementor とシームレスに統合するようにデザインされた軽量で白紙のキャンバスです。Elementor をインストールして、有効化すると、高度な機能と機能性でプロフェッショナルなウェブサイトを構築できるようになります。

en: Site Fonts
ja_JP: サイトフォント

en: Site Colors
ja_JP: サイト色

en: Site Favicon
ja_JP: サイトのファビコン

en: Site Name
ja_JP: サイト名

en: Add New Page
ja_JP: 新規ページを追加

en: Platinum Support
ja_JP: プラチナムサポート

en: Blog
ja_JP: ブログ

en: Help Center
ja_JP: ヘルプセンター

en: Rate Us
ja_JP: 評価をお願いします

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Notice dismissed.
ja_JP: 通知却下。

en: AI Site Planner
ja_JP: AI サイトプラナー

en: Theme Builder
ja_JP: テーマビルダー

en: Hello
ja_JP: こんにちは

en: Something went wrong.
ja_JP: 問題が発生しました。

en: Toggle Background Color
ja_JP: 背景色を切り替える

en: Text
ja_JP: テキスト

en: Go to the <a href="%s" target="_blank">Menus screen</a> to manage your menus. Changes will be reflected in the preview only after the page reloads.
ja_JP: メニューを操作するため、メニュー画面へ<a href="%s" target="_blank">行ってください</a>。ページが再読み込みの後、変更はプレビューのみで反映されます。

en: Transition Duration
ja_JP: 遷移時間

en: Hover
ja_JP: ホバー

en: Normal
ja_JP: 通常

en: Text Stroke
ja_JP: テキストストローク

en: Text Shadow
ja_JP: テキストの影

en: Mobile menu
ja_JP: モバイルメニュー

en: Main menu
ja_JP: メインメニュー

en: Footer menu
ja_JP: フッターメニュー

note: translators: %s: HTML entity for arrow character.
en: Next %s
ja_JP: 次へ %s

note: translators: %s: HTML entity for arrow character.
en: %s Previous
ja_JP: 前へ %s

en: Side Margins
ja_JP: サイドマージン

en: Tagline Gap
ja_JP: キャッチフレーズの余白

en: After
ja_JP: 後

en: Below
ja_JP: 下

en: Before
ja_JP: 前

en: Tagline Position
ja_JP: キャッチフレーズの位置

en: Hello Theme
ja_JP: こんにちはテーマ

en: Upgrade Now
ja_JP: 今すぐアップグレードする

en: Build and customize every part of your website, including Theme Parts with Elementor Pro.
ja_JP: テーマの部分を含め、Elementor Pro でウェブサイトのあらゆる部分を構築とカスタマイズする。

en: Customize your entire website with Elementor Pro
ja_JP: Elementor Pro でウェブサイト全体をカスタマイズ

en: Get Elementor Pro
ja_JP: Elementor Pro を入手

note: translators: %s: Link that opens the theme settings page.
en: Note: Hiding all the elements, only hides them visually. To disable them completely go to <a href="%s">Theme Settings</a> .
ja_JP: 注: すべての要素を非表示にしても、視覚的に非表示になるだけです。完全に無効化するには、<a href="%s">テーマ設定</a> にアクセスします。

en: Learn More
ja_JP: さらに詳しく

en: Customize and style the builtin Hello Theme’s cross-site header & footer from the Elementor "Site Settings" panel.
ja_JP: Elementor の「サイト設定」パネルから、組み込みの Hello Theme のクロスサイトヘッダーとフッターをカスタマイズしてスタイルを設定できます。

en: Start Designing
ja_JP: デザイン開始

en: Customize your cross-site header & footer from Elementor’s "Site Settings" panel.
ja_JP: Elementor の「サイト設定」パネルからクロスサイトのヘッダーとフッターをカスタマイズできます。

en: Style cross-site header & footer
ja_JP: クロスサイトヘッダーとフッターのスタイル設定

en: Activate header & footer experiment
ja_JP: ヘッダーとフッターの試みを有効化

en: Design your cross-site header & footer from Elementor’s "Site Settings" panel.
ja_JP: Elementor の「サイト設定」パネルからクロスサイトのヘッダーとフッターをデザインします。

en: Style using Elementor
ja_JP: Elementor を使用したスタイル

en: Create cross-site header & footer using Elementor.
ja_JP: Elementor を使用してクロスサイトヘッダーとフッターを作成します。

en: Header & Footer
ja_JP: ヘッダーとフッター

note: translators: %s: Link that opens Elementor's "Site Identity" panel.
en: Go to <a href="%s">Site Identity</a> to manage your site's title
ja_JP: <a href="%s">サイトアイデンティティ</a>にアクセスして、サイトのタイトルを管理してください

en: Skip to content
ja_JP: コンテンツにスキップ

en: Create Header
ja_JP: ヘッダー作成

en: Create a custom header with the Theme Builder
ja_JP: テーマビルダーを使ってカスタムヘッダーを作成

en: Toggle Color
ja_JP: トグルの色

en: None
ja_JP: なし

en: Breakpoint
ja_JP: 分岐点

en: Dropdown
ja_JP: ドロップダウン

en: Horizontal
ja_JP: 水平

en: Menu Layout
ja_JP: メニューのレイアウト

en: Create Footer
ja_JP: フッターを作る

en: With the Theme Builder you can jump directly into each part of your site
ja_JP: テーマビルダーを使うと、サイトの各部分に直接アクセスできます

en: Create a custom footer with the Theme Builder
ja_JP: テーマビルダーでカスタムフッターを作成

en: Color
ja_JP: 色

en: Go to <a href="%s" target="_blank">Menus screen</a> to create one.
ja_JP: <a href="%s" target="_blank">メニュー画面</a> に移動して作成してください。

en: There are no menus in your site.
ja_JP: あなたのサイトにはメニューがありません。

en: — Select a Menu —
ja_JP: — メニューを選択 —

note: translators: %s: Link that opens Elementor's "Site Identity" panel.
en: Go to <a href="%s">Site Identity</a> to manage your site's tagline
ja_JP: <a href="%s">サイトアイデンティティ</a> に移動してサイトのキャッチフレーズを管理します

en: Typography
ja_JP: タイポグラフィ

en: Text Color
ja_JP: テキスト色

note: translators: %s: Link that opens Elementor's "Site Identity" panel.
en: Go to <a href="%s">Site Identity</a> to manage your site's logo
ja_JP: <a href="%s">サイトアイデンティティ</a> に移動してサイトのロゴを管理します

en: Logo Width
ja_JP: ロゴの幅

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Logo
ja_JP: ロゴ

en: Type
ja_JP: 形式

en: Background
ja_JP: 背景

en: Content Width
ja_JP: コンテンツ幅

en: Full Width
ja_JP: 全幅

en: Boxed
ja_JP: ボックスの

en: Width
ja_JP: 横幅

en: Centered
ja_JP: 中央の

en: Inverted
ja_JP: 反転した

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Layout
ja_JP: レイアウト

en: Copyright
ja_JP: 著作権

en: Menu
ja_JP: メニュー

en: Tagline
ja_JP: キャッチフレーズ

en: Hide
ja_JP: 非表示

en: Show
ja_JP: 表示

en: Site Logo
ja_JP: サイトのロゴ

en: Footer
ja_JP: フッター

en: Header
ja_JP: ヘッダー

en: Thanks for installing the Hello Theme!
ja_JP: Hello Theme をインストールしていただき、ありがとうございます。

en: Install Elementor
ja_JP: Elementor をインストール

en: Activate Elementor
ja_JP: Elementor を有効化

[ctx: comments title]
en: %s Response | %s Responses
ja_JP[0]: %s件のフィードバック

[ctx: comments title]
en: One Response
ja_JP: 1件のフィードバック

en: It seems we can't find what you're looking for.
ja_JP: お探しのものが見つかりません。

en: Search results for:
ja_JP: 検索結果:

en: Home
ja_JP: ホーム

en: Tagged
ja_JP: タグ:

en: It looks like nothing was found at this location.
ja_JP: ここには何も見つかりませんでした。

en: The page can&rsquo;t be found.
ja_JP: ページが見つかりません。
